5 Мај – Ден на Македонскиот јазик

Вечен идеал на македонскиот народ беше создавањето на свој литературен јазик врз кој ќе ја гради својата култура. Денес тој идеал е остварен. Ние имаме свој литературен јазик на којшто учиме, зборуваме и твориме. Твориме на наш литературен јазик, на македонски јазик. Горди сме поради тоа, но колку што сме горди со него, уште поголема и посвета е нашата обврска да го браниме и чуваме како зеницата во окото. Нема ништо помило и поскапо од мајчиниот јазик! Македонскиот јазик претставува најголем скапоцен дар којшто со години и векови н’е чувал од многу силни ветришта, бури и виулици… Јазикот за еден народ е негово духовно богатство! Јазикот е единствена наша татковина. С’е додека го чуваме, го негуваме, го вардиме јазикот наш македонски-ќе ја имаме и татковината! Во нашето училиште “Дане Крпчев”, секоја година го одбележуваме Денот на македонскиот јазик со соодветни активности. И оваа година, под вакви околности, кога наставата и сите воннаставни активности се реализираат преку далечинско учење, а учениците учат и творат од дома, имаме особена чест да ви го претставиме Македонскиот јазик со сета раскош, топлина, восхит, убавина, значење,истрајност и заљубеност. Среќен ден на Македонскиот јазик!

Во продолжение погледнете ги творбите на нашите ученици во чест на Денот на Македонскиот јазик