РЕЗУЛТАТИ ОД УЧИЛИШЕН НАТПРЕВАР ПО ОПШТЕСТВО

ПЕТТО ОДДЕЛЕНИЕ

ПРВО МЕСТО со освоени 33,5 поени – Мила Златановиќ 5/4

ВТОРО МЕСТО со освоени 31 поени – Марија Гичевска 5/1

ТРЕТО МЕСТО со освоени 30,5 поени  –  Давид Арнаудов 5/4 и Јована Србиновска 5/1

ЧЕСТИТКИ за победниците и сите учесници!

РЕЗУЛТАТИ ОД УЧИЛИШНИОТ НАТПРЕВАР ПО ФИЗИКА

ОСМО ОДДЕЛЕНИЕ

ПРВО МЕСТО со освоени 80 поени – Лука Ристиќ 8-4

ВТОРО МЕСТО со освоени 75 поени – Јана Благојевиќ 8/1   

ТРЕТО МЕСТО  со освоени 65 поени- Ангела Милановиќ 8/1

 ДЕВЕТО ОДДЕЛЕНИЕ

ПРВО МЕСТО со освоени 65 поени – Андријана Антовска и Марија Колевска 9/2         

  ЧЕСТИТКИ за победниците и сите учесници!

Од учениците – за учениците. Вредните раце можат се!

Во текот на првото полугодие со ученици од осмо и седмо одделение беа  организирани неколку работилници за изработка на  украсни кеси од рециклирана хартија. На кесите учениците испишаа зборови и изрази на повеќе јазици кои ги користат етничките заедници кои живеат во нашата држава.

   Учениците научија како се изговараат на повеќе јазици изразите : “Благодарам”, “Добар ден”, “Како си ?”, “Како се викаш?”, а воедно пратија и порака  за  толеранција, рамноправност, права, соживот, правда, заедништво, мир.

     Со креативно изработените  еко кеси учениците покажаа  и колку добро може да изгледа рециклираната хартија и  ја подигнаа  свеста за користење на материјали кои може да се рециклираат.

    Со средствата собрани од продажната акција на кесите,  спроведена помеѓу учениците беа набавени неколку книги за училишната библиотека, со што учениците дадоа скромен придонес  за збогатување на библиотечниот фонд.

МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА ЖЕНАТА И ДЕВОЈЧИЊАТА ВО НАУКАТА

На 11 февруари во општина Гази Баба со пригодна манифестација беше одбележан меѓународниот ден на жената и девојчињата со цел да се даде поттик за постигнување целосен и еднаков пристап и учество во науката на жените и девојчињата, со цел нивна целосна инклузија во општеството.
Градоначалникот г. Борис Георгиевски им порача на девојчињата од основните училишта во општината, никогаш да не се откажуваат од науката. Секогаш да бидат посветени, истрајни и упорни за она што сакаат  да бидат и да не потклекнуваат на дискриминацијата. Затоа што само така ќе успеат да стасаат онаму каде што сакаат. Исто така им честиташе што уште од мала возраст влегуваат во научните води и бележат добри резултати.

На манифестацјата беа присутни  професорката по билологија, Валентина Славевска – Стаменковиќ и професроката по математика, Слаѓања Брсаковска, од Природно – математичкиот факултет, кои на присутните  ученички им ги презентираа нивните приказни, за тоа што нив ги натерало да се посветат на науката.

Резултати од училишен натпревар по МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК за IV и V одд.

ЧЕТВРТО ОДДЕЛЕНИЕ

ПРВО МЕСТО со освоени 81 поени  –  Александар Маџовски 4/2

ПЕТТО ОДДЕЛЕНИЕ

ПРВО МЕСТО со освоени 24 поени – Нина Велковска и Марија Гичевска 5/1

ВТОРО МЕСТО со освоени 23 поени – Филип Димовски 5/1 и Теа Јордановска 5/3

ТРЕТО МЕСТО  со освоени 22 поени  –  Катерина Пислевиќ 5/2 и Теодора Јосевска 5/1

ЧЕСТИТКИ за победниците и сите учесници!

Резултати од училишниот натпревар по ФРАНЦУСКИ ЈАЗИК

ШЕСТО ОДДЕЛЕНИЕ

ПРВО МЕСТО со освоени 66 поени – Петар Ристовски од 6/3

ВТОРО МЕСТО со освоени 62,5 поени – Михаела Димчова од 6/2            

ТРЕТО МЕСТО  со освоени 61,5 поени- Јована Ивановска 6/2   

СЕДМО ОДДЕЛЕНИЕ

 ПРВО МЕСТО  со освоени  47 поени –  Алексеј Стојановиќ 7/3                    

ОСМО ОДДЕЛЕНИЕ

ПРВО МЕСТО со освоени 39 поени – Лорина Јакимовска 8/4   

ВТОРО МЕСТО со освоени 37 поени – Ангела Анѓелковска 8/3 

ТРЕТО МЕСТО  со освоени 36 поени- Нина Ристиќ 8/3  и Јована Цветковска 8/3 

ЧЕСТИТКИ за победниците и сите учесници!

Резултати од училишниот натпревар по МАТЕМАТИКА

ЧЕТВРТО ОДДЕЛЕНИЕ

ПРВО МЕСТО со освоени 91 поени – Христијан Гочевски Ивановски 4/1

ВТОРО МЕСТО со освоени 88 поени – Дамјан Петровиќ 4/3    

ТРЕТО МЕСТО со освоени 83 поени – Александар Маџовски 4/2      

ПЕТТО ОДДЕЛЕНИЕ

ПРВО МЕСТО со освоени 100 поени – Давид Арнаудов 5/4

ВТОРО МЕСТО со освоени 80 поени – Мила Златановиќ 5/4,  Јована Спасевска 5/4, Лејла Оручи 5/2,  Катерина Пислевиќ 5/2

ШЕСТО ОДДЕЛЕНИЕ

ПРВО МЕСТО со освоени 98 поени – Јана Саздовска 6/2

ВТОРО МЕСТО со освоени 81 поени – Никола Милосковски 6/4  и Михаела Димчова 6/2            

СЕДМО ОДДЕЛЕНИЕ

 ПРВО МЕСТО  со освоени  92 поени –  Алексеј Стојановиќ и Јана Маневска 7/3                    

ВТОРО МЕСТО  со освоени 84 поени –   Тамара Вељковиќ 7/3

ОСМО ОДДЕЛЕНИЕ

ПРВО МЕСТО со освоени 92 поени – Јана Благојевиќ 8/1 и Анастасија Тодевска 8/4

ВТОРО МЕСТО со освоени 86 поени – Нина Ристиќ 8/3            

ТРЕТО МЕСТО  со освоени 82 поени- Бојана Џопевска 8/2

ДЕВЕТО ОДДЕЛЕНИЕ

ПРВО МЕСТО со освоени 95 поени – Јане Ѓоргиевски 9/4            

ВТОРО МЕСТО со освоени 81 поени –Тијана Антовска 9/1    

ЧЕСТИТКИ за победниците и сите учесници!

Резултати од училишниот натпревар по ИСТОРИЈА

ШЕСТО ОДДЕЛЕНИЕ

ПРВО МЕСТО со освоени 100 поени – Марија Б. Митровска и Леон Стојановски од 6/3

ВТОРО МЕСТО со освоени 98 поени – Луна Јовановска и Михаела Димчова од 6/2            

ТРЕТО МЕСТО  со освоени 97 поени- Мила Донева 6/2   

СЕДМО ОДДЕЛЕНИЕ

 ПРВО МЕСТО  со освоени  69 поени –  Теона Димишковска 7/2                    

ОСМО ОДДЕЛЕНИЕ

ПРВО МЕСТО со освоени 57 поени – Давид Цветковски 8/3   

ДЕВЕТО ОДДЕЛЕНИЕ

ПРВО МЕСТО со освоени 100 поени – Дијана Мијалковска 9/4            

ВТОРО МЕСТО со освоени 90 поени – Иван Богојевски 9/1    

ЧЕСТИТКИ за победниците и сите учесници!