Европски квиз на парите

На 18.03.2024 година за време на Глобалната недела на парите во Република Северна Македонија се одржа националниот натпревар „Eвропскиот квиз на пари“ најголемиот европски натпревар за финансиска едукација. Натпреварот беше организиран од страна на Македонската банкарска асоцијација во соработка со Народна банка на Република Северна Македонија и Комисијата за хартии од вредност на Република Северна Македонија.На натпреварот зедоа учество околу 1000 ученици од 13 – 15 години. Од нашето училиште, ООУ„Дане Крапчев“-Скопје, учесниците се натпреваруваат во тимови по двајца од 8одд. и 9одд., а учествуваа 10 тима. На натпреварот учениците го тестираа своето финансиско знаење кое ќе им помогне во иднина да ги развијат вистински вештини, подобрување на финансиската писменост, свеста за нејзината важност и стекнување знаења за донесување добри финансиски одлуки.