„Ноември – месец на науката“ 2019

Ученикот Павел Наневски од 9 одд.  на ден 23-11-2019 учествуваше на манифестацијата “Ноември-Месец на науката” кој се одржа на Природно-математичкиот факултет. Настанот беше од натпреварувачки карактер, на кој  учениците кои покажуваат интерес во област на природни науки  ги презентираат своите исражувачки активности.

Павел Наневски  го претстави  својот истажувачки труд и експеримент на тема  “ДНК –Градба и значење”,изработен  под менторство на наставничката по биологија Бојана М.Личева

Ученикот спроведе сопствено истажување за ДНК молекулата и упешно успеа да изведе експеримент за изолирање на човечка ДНК и ДНК од банана.

За својот истражувачки експеримент оваа година е добитник на трета награда од стручното жири на Македонското Биолошко Друштво.

Се надеваме дека овие активности и достигнувања ќе бидат мотив и за останатите ученици да истажуваат во оваа област.