Како да ја одржиме чиста и здрава животната средина?

Одржувањето на чиста и здрава животна средина е сечија одговорност токму затоа на 08.10.2107 год.  во нашето училиште учениците и наставниците по биологија изработија информативно пано со пораки и совети  за заштита на природата. Со оваа активност го одбележавеме 8-ми Октомври (Меѓународен ден за намалување на уништувањето на природата).Ве покануваме да го разгледате поставеното пано во училишниот хол во текот на неделата и да одвоите време за да го прочитате текстот кој следува.

Рационалното искористување на природните ресурси и чувањето на биолошката разновидност на нашата планета се од највисоко значење за нејзиниот опстанок. За да имаме здрава планета за здрави поколенија неопходно е да ја одржиме чиста почвата, водата и возухот. За жал човекот во денешно време со своите активности ја менува природата и ги загрозува природните ресурси.

Како го прави тоа? Кои се активностите кои го стимулираат овој процес?

Загадување на воздухот

Под загадување на воздухот се подразбира внесување на нови некарактеристични физички, хемиски и биолошки материи во атмосферскиот воздух или промена на одамна веќе присутните концентрации на овие материи во животната средина. Загадување на воздухот е широк термин применет на хемиски, физички (на пр. честички), или биолошки агенси кои ги менуваат природните карактеристики на атмосферата. Загадувањето на воздухот е една несакана состојба на природната средина каде што воздухот е загаден со супстанции што се штетни за здравјето на човекот.

Загадувач на воздухот е секоја супстанца која може да предизвика штета на луѓето и животната средина. Загадувачите можат да бидат во форма на цврсти честици, течни капки или гасови. Освен тоа, тие можат да се природни или создадени од човекот

Отпадни води

Голем извор на отпадни води претставуваат населбите и индустриските капацитети кои преку своите канализациски изливи ги загадуваат површинските води. Отпадните води се создаваат како резултат на животните активности на населението. Тие можат да содржат предизвикувачи на заразни болести и паразити, особено ако потекнуваат од кланиците. Отпадните води од населбите содржат и значителни количини детергенти, некои од нив подлежат на биолошко разложување, а некои не. Детергентите се главен извор на фосфати.Сето ова влијае на квалитетот на водата  за употреба , но и на живиот свет кој опстојува таму.

Изградба на каменоломи.

Каменоломот целосно го уништува живеалиштето на растенијата и животните кои живееле таму; работата во каменолом создава бучава која се слуша во најблиските населби, а исто така се создава прашина која го загадува воздухот .

Уништување на шумите

Шумите се сечат за: дрво за градежништво, мебел, врати и правење хартија. Шумите се сечат и за добивање површини за одгледување на земјоделски култури и за градење нови куќи.Со сечење на шумите се уништува природното живеалиште на растенијата и животните.Дрвјата се бели дробови на планетета Земја, така што со нивно сечење се губи можноста за прочистување на воздухот.

Несоодветно справување со  отпад

Отпадоците ја загадуваат животната средина, привлекуваат животни кои представуваат опасност за средината бидејќи можат да шират зарази. Се уништува животната средина на растенијата и животните кои живееле на местото на депонијата.

Загрозени видови

Како резултат на загадувањето опстанокот на многу живи суштества  се доведува во опасност.Бројот на загрозени видови бележи пораст.Загрозени видови во светски рамки се:Синиот кит, тасмански тигар, џиновска панда, снежен леопард, бенгалски и малајски тигар, црн носорог, јавански носорог, кожеста желка, тасмански ѓавол, ригеста ајкула- чекан, перистерска пастрмка.

Поради прекумерниот лов и труењето, во Македонија се истребени четири вида животни, а во моментов се загрозени 16 видови цицачи и 20 ендемски видови риба. Најкритични се црниот мршојадец и брадестиот мршојадец, од кои има останато уште само по еден примерок.Мечката, волкот и рисот може да станат загрозени видови во Македонија.Според најновите истражувања, во Македонија има околу 200 мечки, 120 рисови и 1.000 волци

Неколку еко совети за чиста животна средина :

Не ја троши водата залудно!
Не фрлај отпадоци! Селектирај и рециклирај!
Не ги сечи или пали дрвјата!
Засади нови дрвја исти како локалните!
Не ги уништувај природните живеалишта на животните!
Исечените дрвја искористи ги максимално, без создавање на отпад од нив!
Избегнувај хемиски ѓубрива, пестициди…!
Поддржувај органско производство!
Користи обновливи извори на енергија!

Правото на чиста и здрава животна средина е фундаментално граѓанско право чие целосно и доследно почитување претставува услов за подобро здравје, поквалитетен и подолг живот на граѓаните. Затоа секој граѓанин е подеднакво должен да го штити, чува и унапредува природниот екосистем !!!!

Одговорни наставници: Бојана Мешковска Личева   и Душанка Китановска