Активности по повод 21 Март – Ден на пролетта (Денови на екологија)

Нашето училиште ООУ “Дане Крапчев” и оваа година со еколошка акција го одбележа 21 Март – Ден на пролетта.

Активностите започнаа со уредувањето на  жардињерата во предниот дел од дворот. Со помош на локалното население жардињерата се наполни и обаработи  со квалитетна почва и со тоа се подготви теренот за засадување на сезонски цвеќиња.

Во знак на пролетното будење на природата во жардињерата учениците од IX одд. засадија 100 корени на сезонски цвеќиња од видот на љубичици .

Учениците  од предметна настава спроведоа акција за расчистување на училишниот двор од смет кој зад себе го оставаат несовесните минувачи .

Исто така во дворот се спроведе и акција за плевење ,окопување и наводнување  на постоечкото зеленилото.

Во училишната зграда учениците од одделенска настава ги уредија и полеваа саксиските цеќиња, но се погрижија и за уредноста на кабинетите и холовите.

Учениците од ликовната и еколошката секција со предметните наставници ги разубавија паноата со изложба на цртежи и пораки на тема “Природа” и “Екологија”.

Коорднинатор на еко активностите

Бојана М. Личева и Еко –тимот при ООУ Дане Крапчев