Помогнете му на детето да се осамостои

Неколку совети како да му помогнете на Вашето дете да има повеќе самодоверба, а и за Вас за негово правилно воспитување

image
Децата на возраст од 11 до 14 години од ден на ден стануваат се посамостојни и родителите им се помалку потребни. Секое дете е индивидуа сама за себе. Некои се зрели, некои помалку подготвени да се осамостојат. Родителите на деца над 1 години треба да работат на тоа детето се помалку да се потпира на нив.

Ова подразбира детето сите физиолошки потреби да ги врши самостојно, да е во состојба само на себе да си налее вода, да земе сендвич, да се организира што ќе облече. Детето треба да има чувство за времето, да води сметка да не задоцни на час.

СОВЕТИ за родителите

• Бидете му добар пример

Покажете му на детето дека верувате во себе и своите можности, дека другите Ве почитуваат и ценат. Ќе се раководи по Вашиот пример, па ке успее и тоа да изгради своја личност.

• Ценете го неговиот труд

Пофалете го секој негов обид да постигне или научи нешто и охрабрете го. Ако е потребно дајте му некој совет, но никако не критикувајте го.

• Не инсистирајте ако нешто не сака

Пуштете го да созрева со темпо кое најмногу му одговара. Во спротивно ќе му ја уништите самодовербата

• Не ги решавајте неговите проблеми

Ја заборавил опремата за физичко во училиште? Не прашал во колку часот почнува роденденската забава? Не правете го тоа наместо него!

• Не го исмејувајте

Немојте да му се потсмевате поради некоја грешка или неуспех, затоа што така му ја намалувате самодовербата и храброста