„Креативно против насилството“

Ние Учениците од ООУ. „Дане Крапчев“ од 6, 7 и 8 одделение во изминатиов период творевме на тема „Креативно против насилството“. Се обидовме на креативен начин да допринесеме за спречување на било каков облик на насилство. Се надеваме дека нашите творби ќе ви се допаднат и дека ќе ја прифатите пораката која ја пренесуваат.

Сите заедно да дејствуваме против насилството, да се дружиме, да ја развиваме хуманоста и емпатијата.

Од учениците Од ООУ „Дане Крапчев“

Прво место за песна на конкурсот „БЗР од мали нозе 2021“

На конкурсот „БЗР ОД МАЛИ НОЗЕ 2021 година”, песната со наслов БЕЗБЕДНОСТ И ЗДРАВЈЕ ПРИ РАБОТА  чиј автор е ученикот Христијан Гочевски Иваноски  со ментор – наставничката Билјана Трајановска, од ООУ„ Дане Крапчев “- Гази Баба   беше рангирана и освои награда:

– Безбедност и здравје при работа , Христијан Гочевски Иваноски – V-1 одд – Прво место во Категорија 1 – Песна на тема безбедност и здравје при работа .

Честитки за ХРИСТИЈАН!

БЕЗБЕДНОСТ И ЗДРАВЈЕ ПРИ РАБОТА

Секој мора да знае

за утре да не се кае,

животот е еден

но, не секому е меден.

Во рудникот влегува рудар.

Тој мора да е мудар.

На главата да носи  шлем

со македонскиот амблем.

Катастрофа ко од шала,