Дводневна екскурзија во Дојран

На 14 и 15 Мај се изведе дводневна екскурзија со учениците од шестите одделенија во Дојран . Попатно беа посетени градовите Кратово, музејот, саат кулата „Златкова кула“, „Радин мост“; музејот во Виница; Берово , Беровското Езеро; ноќевање во Дојран х.„Полин“; Струмица , познатите Колешински Водопади, Манастирот „Водоча“, Радовиш – храмот „Света Троица“ .

Учениците имаа можност да се запознаат со природните убавини и знаменитости на нашите краишта, нивните природно-географски обележја, со релјефот, вегетацијата на овие простори. Покрај тоа тие исто така се запознаа со историјата на овие простори, со што развија позитивен став кон спомениците и природната околина. На тој начин тие развиваа позитивен однос кон животната средина како и чувство за одговорност, свесна дисциплина, другарство , меѓусебно почитување, позитивен дух и подобри меѓусебни односи.

Патување со воз

На 21.05.2018 г. учениците од III-1, III-3, III-4 одд. заедно со нивните наставници реализираа патување со воз на релација Скопје – Велес – Скопје. Во овој период по предметот општество се изучува темата ,,Сообраќај”. Учениците преку оваа посета на железничката станица и патувањето со воз имаа можност во пракса да ги прошират своите знаења за железничкиот сообраќај, професиите врзани за истиот и да уживаат во незаборавното патување. Голема благодарност до сите вработени од Македонска железница кои ни беа љубезни домаќини во текот на посетата и патувањето.

Пофалница на Државен натпревар по физика

Ученикот Јован Јанковски од 9-3 одд. – ментор Јулија Јанкуловска ,  на 19.05.2018  г. учествуваше на Државниот натревар по физика  и освои 55 поени и пофалница  .  На државниот натпревар учествуваа 127 натпреварувачи од целата земја, истиот се одржа во  ПСУ „Јахја Кемал“ – Скопје.

II МЕСТО НА ДРЖАВЕН НАТПРЕВАР ПО МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК

Ученикот Матеј Трејчевски од 9-1 одд. – ментор Елена Малинова ,на 19.05.2018г. учествуваше на Државен натревар по македонски јазик кој се одржа во Гимназијата ,,Орце Николов,, во Скопје и освои 2 место со 91 бод од вкупно 100 бода . На натпреварот учествуваше и Катерина Илиевска од 8-1 одд. – ментор Јагода Филиповска и освои 59 бода. На државниот натпревар учествуваа над стотина ученици од 9 одд и исто толку од 8одд. од училишта од целата држава. Честитки за Матеј и Катерина и им посакуваме уште многу успеси во иднина!