Резултати од општинскиот натпревар по биологија и природни науки 2018/2019

На 23.02.2019 во ООУ   „25 Мај ֞ се одржа Општинскиот натпревар по Природни науки и Биологија на кој земаа учество и ученици од нашето училиште од V до  IX одделение.

Учениците ги  постигнаа следниве резултати:

 

 

 Име и презиме Одделение Ментор Освоена награда
Петар Ристовски V Душанка Китановска III награда
Лука Сиљаноски V Душанка Китановска III награда
Ања Јовановска V Душанка Китановска III награда
Михаела Димчева V Сашка Крстевски III награда
Антонија Владевска V Сашка Крстевски Пофалница
Јована Ивановска V Душанка Китановска Пофалница
Стефан Јанковски VI Душанка Китановска III награда
Марија Стојановска VI Душанка Китановска III награда
Алексеј Стојановиќ VI Душанка Китановска Пофалница
Јована Деаноска VI Душанка Китановска Пофалница
Анастасија Тодевска VII Душанка Китановска II награда
 Лука Ристиќ VII Душанка Китановска Учество
Павел Наневски VIII Бојана М. Личева III награда
Методија Тасевски VIII Бојана М. Личева III награда
Јане Ѓеоргиевски VIII Бојана М. Личева Пофалница
Ивана Додевска IX Бојана М. Личева I награда
Маја Стојановска IX Бојана М. Личева II награда

 

 

Честитки за постигнатите резултати!

Наградените и пофалените ученици продолжуваат на регионалниот натпревар по Природни науки и биологија кој ќе се одржи на 23.03.2019 год

Многу успех и понатаму!

ЗА ЖЕНИТЕ

Сте чуле ли некогаш за упорност до крај,

за борење до последен здив,

за очи полни сјај?

 

Сте чуле ли за плешки како карпи,

За срце кое сака да пукне, а не смее,

За срце кое душа нема, а од љубов тлее?

 

Сте чуле ли за ноќи кои се потемни и од ноќ,

За утра кои се чини нема да разденат,

За колена кои клекнуваат и губат моќ?

 

Сте чуле за глас кој од бол трепери,

за глас кој и тогаш утеха ќе ти пружи,

за глас кој не се предава, а се гуши?

 

Сте чуле ли за пожртвуваност и љубов,

за откажување од последно парче леб,

за посветување некому живот сет?

 

Сте чуле ли за срце кое повеќе сила нема,

за истото тоа кое и тогаш замав зема,

за срце кое за друг од себе се збогува?

 

Сте чуле ли за време бреме кое седата коса го носи,

за приказни во линиите околу изморените очи,

за солзите позади насмевките сочни?

 

А сте чуле ли за жена,

за борец, непокор, моќ?

 

Сето ова е жена,

онаа како гранка која ја виткаат,

а не се крши.

 

Ова сме ти и јас,

ова сме сите жени на овој свет,

ова сме ние кои се слушаме и кога немаме глас.

 

Илина Тодева IX 1 одд.

 

I награда на литературниот конкурс

по повод 8 Март – Ден на жената

 

 

ЛИТЕРАТУРЕН КОНКУРС И ЛИТЕРАТУРНО ЧИТАЊЕ НА ТЕМА 8 МАРТ – ДЕН НА ЖЕНАТА

По повод празникот 8-ми Март – Денот на жената  во нашето училиште ,,Дане Крапчев” беше организиран литературен конкурс. Право на учество на конкурсот имаа сите ученици од нашето училиште, а учествуваа   29 од нив со лични литературни творби.

На денешното литературно читање кое се одржа во просторијата на училишната библиотека во присуство на неколку наставници, директорката и библиотекарот со почеток во 12.00 часот, преку поетски и прозен  литературен мозаик учениците ја покажаа почитта и љубовта кон своите мајки, баби и наставнички…

За оваа пригода беа доделени награди (книга) за најуспешните литературни творби во предметна и одделенска настава и тоа:

I награда за личната творба ,,За жените” – Илина Тодева IX 1 одд.

I награда за лична творба ,,Мајка” – Кирил Недев IV 4

II награда за личната творба ,,Мојата мајка” – Ања Јованова V4 одд.

Библиотекар – Жаклина Атанасовска

Резултати од училишниот натпревар по француски јазик

Screenshot_1

Училишниот натпревар по француски јазик  беше одржан на 01.03.2019 год. Беа постигнати следните резултати:

VIIодд Од максимум 50 поени
1 Ангела Милановиќ 7/1 702 44 I место
2 Сара Гичевска 7/3 704 43 II место
3 Лорина Јакимовска 7/3 705 42 III место
VI одд Од максимум 60 поени
1 Алексеј Стојанов 6/3 602 56 I место
2 Тамара Петрушевска 613 48 II место
 

IXодд

 

Од максимум 40 поени

1 Катерина Илиевска 9/1 902 38 I место
VIII Од максимум 30 поени
1 Методија Тасевски 8/4 802 28.5 I место

 

РЕЗУЛТАТИ ОД ОПШТИНСКИОТ НАТПРЕВАР ПО МАТЕМАТИКА

pormath.jpg

На 02.03.2019 година, во просториите на ООУ „Вера Јоциќ“ се одржа општинскиот натпревар по математика за ученици од IV-IX одделение. Од нашето училиште ООУ„Дане Крапчев“ учество зедоа 17 ученици. Ги постигнаа следниве резултати:

 

Име и презиме одд. ментор Освоена награда
Давид Арнаудов IV Весна Димиртовска II
Андреј Јордановски IV Данче Костовска Јакимовска III
Даријан Сарвиновски V Наталија Николовска III
Тамара Вељковиќ VI Лиле Сарваноска II
Алексеј Стојановиќ VI Лиле Сарваноска II
Бојана Петровска VI Лиле Сарваноска Пофалница
Христина Јовановска VII Лиле Сарваноска III
Јана Благојевиќ VII Лиле Сарваноска Пофалница
Јане Ѓорѓиевски VIII Александра Стојчевска II
Катерина Илиевска IX Билјана Стојановска Пофалница
Ивана Додевска IX Билјана Стојановска Пофалница

 

Честитки за постигнатите резултати!

Наградените и пофалените ученици продолжуваат на регионалниот натпревар по математика кој ќе се одржи на 30.03.2019год

Многу успех и понатаму!

Резултати од училишниот натпревар по физика

 

fizika-takmicenje

Членови на комисијата за натпреварот:

  1. Јулија Јанкуловска
  2. Лиле Сарваноска
  3. Билјана Стојановска
Ментор Ученик VIII одд Задачи Вкупно поени Место
1 2 3 4 5
Јулија Јанкуловска Методија Тасевски 20 20 20 20 17 97 I
Јулија Јанкуловска Тијана Антовска 20 20 20 7 15 82 II
Јулија Јанкуловска Јане Ѓорѓевски 20 5 5 20 20 70  

 

Ментор Ученик IX одд Задачи Вкупно поени Место
1 2 3 4 5
Јулија Јанкуловска Ивана Додевска 17 20 20 15 12 84 I
Јулија Јанкуловска Петар Здравевски 17 19,5 20 12 12,5 81 II

 

Приговори за одржаниот натпревар и резултатите од него немаше.

РЕЗУЛТАТИ ОД УЧИЛИШНИОТ НАТПРЕВАР ПО ГЕОГРАФИЈА

Р.бр Име и Презиме Одд. Освоени бодови
1. Алексеј Стојановиќ VI-3 68        I место
1. Теодора Велковска VII-4 71     I место
2. Лорина Јакимовска VII-4 70     II место
3. Јана Благоевиќ VII-1 67     III место
4. Ема Димитриевска VII-1 67     III место
1. Андријана Антовска                 VIII-2 44       I место
2. Марко Смилевски              VIII-2 40      II место
1. Моника Блажевска              IX-1 47       I место

РЕЗУЛТАТИ ОД УЧИЛИШНИОТ НАТПРЕВАР ПО МАТЕМАТИКА

На 4 февруари 2019 година во нашето училиште “ООУ Дане Крапчев” се одржа училишниот натпревар по математика за учениците од предметна настава.

 

 РЕЗУЛТАТИ ОД УЧИЛИШНИОТ НАТПРЕВАРОТ ПО МАТЕМАТИКА  IV одд.

Можни бодови на натпреварот 21

Име и презиме на ученикот Освоени бодови Освоено место

 

Мила Златановиќ           IV-4

20,5

I место

Андреј Јордановски       IV 1              20

II место

Давид Арнаудов             IV-4

20

II место

Дора Николова               IV-4

19.5

                  III  место

РЕЗУЛТАТИ ОД УЧИЛИШНИОТ НАТПРЕВАРОТ ПО МАТЕМАТИКА  V одд.

Можни бодови на натпреварот 50

Име и презиме на ученикот Освоени бодови  

Освоено место

 

Даријан Саравинов          V-3

50

I место

Михаела Димчова            V-2

50

I место

Јана Саздовска                  V-2

46

II место

Луна Јакимовска             V-2

40

III  место

Петар Ристовски             V-3

40

III  место

Ева Серафимовска          V-4

40

III место

 РЕЗУЛТАТИ ОД УЧИЛИШНИОТ НАТПРЕВАРОТ ПО МАТЕМАТИКА  VI IX одд.
ИМЕ И ПРЕЗИМЕ НА УЧЕНИКОТ ОДД ОСВОЕНИ ПОЕНИ НАГРАДА
Алексеј Стојановиќ VI 100 I
Дона Тасева VI 90 II
Тамара Вељковиќ VI 88 III
Бојана Петровска VI 88 III
 
Јана Благојевиќ VII 100 I
Ангела Милановска VII 98 II
Христина Јовановска VII 90 III
 
Катерина Илиевска IX 95 I

Резултати од Општински натпревар по Физика 2018/19 година

На  02.02.2019 година се одржа Oпштинскиот натпревар по Физика во организација на ДФРМ со почеток во 10 часот во ООУ„Кирил и Методиј“ – Гази Баба

Постигнати се следните резултати на учесниците од нашето училиште:

VIII одд
Ученик Поени Награда
Тијана Антовска 92 I место
Методија Тасевски 86 II место
Јане Ѓорѓиевски 83 II место
Ема Котеска 50 пофален
Маја Стојаноска 41 /

 

IX одд
Ученик Поени Ментор
Ивана Додевска 83 II место
Петар Здравевски 75 III место

 

Според условите на ДФРМ сите ученици се стекнаа со право на учество на регионалниот натпревар по физика кој ќе се одржи на 09.03.2019 година.

 

                                                                                                                                                                               Ментор:                       

Јулија Јанкуловска

Резултати од училишните  натпревари по Природни науки и Биологија

Резултати од училишниот  натпревар по Природни науки за IV одд.

Име и презиме на ученикот Освоени бодови Освоено место

 

Андреј Јордановски    IV-1 54 I место
Марија Гичевска            IV-1

54

I место
Теона Јовева                 IV-3 54 I место
Јована Спасовска          IV-4 54 I место
Теа Јордановска           IV-3 52 II место
Јована Павлова          IV -2 51 III место
Мила Златановиќ         IV -4 51 III место

Резултати од училишниот  натпревар по Природни науки за V одд.

Ученик Освоени поени

од максим.40 

рангирање
1. Ања Јовановска 37,5 I место
2. Јована Ивановска 35 II место
3. Петар Ристовски 35 II место
4. Антонија Владевска 35 II место
5. Михаела Димова 35 II место
6. Лука Сињаноски 34,5 III место

 

Резултати од училишниот натпревар по Природни науки за VI одд.

Ученик Освоени поени

од макс.45

рангирање
1.Алексеј Стојановиќ 41 I место
2.Стефан Јанковски 41 I место
3.Марија Стојановска 40 II место
4.Јована Деаноска 39 III место

 

Резултати од училишниот натпревар по Биологија за VII одд.

Ученик Освоени поени

од  макс. 50

рангирање
1.Анастасија Тодевска 44 I место
2.Лука Ристиќ 40 II место

 

Резултати од училишен натпревар по Биологија  за VIII  одд.

Ученик Освоени поени од максимум 50 поени рангирање
Методија Тасевски 40 I место

 

Резултати од училишен натпревар по Биологија  за IX  одд.

Ученик Освоени поени од максимум 50 поени рангирање
Ивана Додевска 45 I место
Маја Стојановска 44 II место