V одд. ПОСЕТА НА КИНО – Филм “ Ваијана – Потрага по митскиот остров”

На 19.12.2016 (понделник) учениците од петтто одделение при ООУ “Дане Крапчев” – Скопје , беа  во посета на  киното “ Cineplexx “ , со цел да се запознаат со киното  како дел од медиумската култура и да го доживеат амбиентот во него и да ја воочат разликата во проследување филм во домашни услови и кино сала. Учениците  го проследија авантуристичкиот анимиран филм “ВАИЈАНА – Потрага по митскиот остров”.

СОДРЖИНА: Главниот лик е Моана, ентузијаст за пловење по морето, и единствената ќерка на шефот на голем број  луѓе со способност за одлична навигација. Кога на нејзиното семејство и треба нејзината помош, таа тргнува на епско патување. Моана ги користи најзините навигациски вештини за да отплови на митскиот остров. На авантурата  и се придружува нејзиниот херој, легендарниот полубог Мауи.

Одделенски наставник: Даниела Торковска