Активности на Eко – тимот за месец ноември

Во месец ноември ЕКО тимот на нашето училиште ги реализраше следните активности:

Продажна акција за здрава храна – Активот на IX одд. oдржа продажна акција на мандарини, jаболки и други есенски плодови со која се обиде да ја потикне свеста на учениците за конзумирање на повеќе овошје во есенскиот период.

Тековно одржување на саксиските цвеќиња во училиштето и нивно полевање со дождовница,чистење на училишните простории .

Во два наврати во овој месец се спорведе  еко акција за средување на училишниот двор . Во акцијата беа вклучени членовите на еко тимот, учениците од еколошката секција и членови од тимот “Црвен Крст “.

Акцијата имаше за цел да се расчисти училишниот двор од листови и отпад .

Исчистени беа жардињерите и отстранета беше сета вегетација која беше исушена, а сезонските и зимзелените садници беа окопани и потхранети.

Континуирано се спорведуваат акции за собирање на пластична амбалажа, стара хартија и е-отпад кои се доставуваат до “Пакомак “ и др. компании кои ја вршат оваа дејност.

Сакаме да Ве потсетиме и охрабриме доколку имате отпад од овој тип, стара хартија, пластична амбалажа и нефункционални електронски уреди да ги донесете во нашето училиште за истите да завршат на соодветно место без да и нашететат на околината. Акциите се одвиваат секојдневно!

ЕКО – тимот