Септемвриски активности на еко тимот

Во месец септември успешно ги реазлизиравме планираните активности согласно еко-календарот.

Одбележани беа следните денови:

Светски ден за заштита на озонската обвивка (16 Септември)

Активност: Изработка на пано за важноста на озонската обвивка и читање текст за важноста на озонот кои го изготвија учениците од 9 одд. кои се дел од еко тимот.

Рефератот го изработија ученичките Ивана Додевска, Теодора Стефановска и Моника Блаќевска од 9 одд.

Рефератот за озонската обвивка можете да го превземете тука

Меѓународен ден без автомобили (22 Септември)

Активност: Изработка  плакати и пано  со апел за разумно користење на автомобилите.

Кампања  “Здрава храна за детство без мана “ традиционално ја реализираме и оваа учебна година.

Почетокот на кампањата го означи продажна акција за здрава храна на активот

7 одд.,кои вo училишниот хол на своите ученици за ужинка им понудија овошни плодови.

Исто така во месец септември се спроведоа активности по повод Светски ден на акцијата. Нашето училиште ООУ “Дане Крачев”, Гази Баба спроведе акција за чистење на училишниот двор од смет кој зад себе го оставаат несовесните граѓани. Собрани беа околу 10 црни вреќи мешовит отпад.

Тековно се одржува цветниот фонд во училишната зграда и двор. Во месец септември спроведовме голема собирна акција за стара хартија и обезбедивме 12 картонски кутии за селекција на употребената хартија од компанијата ДС Смит.

Во училиштето во тек е обнова на фасадата и поставување на излоација што оди во прилог на заштеда на енергија.