Проект „Децата и семејствата во образованието“ (ДИСО)

Со големо задоволство и гордост известуваме дека нашето училиште е вклучено во Проектот  „Децата и семејствата во образованието“ (ДИСО)  кој е поддржан од Институтот за педагошко образование од Цирих (ИПО), а се реализира во соработка со Бирото за развој на образованието (БРО) и Македонскиот центар за граѓанско образование (МЦГО). Реализацијата на проектот ќе започне од октомври наредната учебна година, но ние вработените во нашето училиште ќе го искористиме летото за запознавање со истиот.
Децата и семејствата во образованието (ДИСО) претставува проект кој има за цел да поддржи деца од социјално загрозените средини да станат свесни за своите способности и да се охрабрат во сопствениот развој. Преку активно учење на животни вештини и градење на нивните компетенции кај овие ученици, во рамки на проектот се помага да се зголеми нивното самопочитување и нивната доверба кон вредноста на училиштата и образованието. На овој начин, учениците ќе бидат подобро подготвени да се соочат со секојдневниот живот и да го пронајдат сопствениот пат во општеството. Развивањето на овие вештини секако ќе биде корисно за сите наши ученици.
Прирачниците (работните тетратки) можете да ги превземете тука

PHZH_Face1_MK_web_single_pages-001-212x300      PHZH_Face2_MK_web_single_pages-001-212x300     PHZH_Face3_MK_web_single_pages-001-212x300