III место во Финалето за Француска шансона

На 13 април, сабота, во салата во хотелот Холидеј ин се одржа финалето од натпреварот за Француска шансона во организација на фондацијата Бел Идеал од Париз. Во категоријата за основни училишта, помеѓу шест финалисти беше и нашата Катарина Пислевиќ од 9-2 одд. Таа ја пееше песната Voila од Barbara Pravi и освои ТРЕТО МЕСТО а со тоа доби НАГРАДА, престој на ЛЕТЕН ФРАНКОФОНСКИ КАМП кој оваа година ќе биде во ОХРИД. На кампот ќе присуствуваат победниците ( првите 3 места) од државните натпревари и конкурси од основно и средно образование а 15 од нив, повеќето средношколци ќе патуваат во Париз.

Честитки Кате и уште многу успеси.

Заедно учиме за Спроводници и изолатори

12.04.2024 – Градењето на мостови со ООУ „25 Мај„ продолжува со содржината Спроводници и изолатори. Преку практични вежби учениците поделени во групи со мешан состав ја тестираа спроводливоста на различни материјали.Сите групи соработуваа и успешно идентификуваа спроводници и изолатори.Од изведбената активност и бројните примери од секојдневието ја согледоа важноста на спроводниците и на изолаторите. Часот се одвиваше во пријатна работна атмосфера што придонесе за успешно совладување на целите