Активности по повод 22 Април – Ден на планетата 2

На 20.04.2018 год. учениците од I до V одд. имаа можност да ја проследат ЕКО- едукативната претстава „Хокус- покус, рециклирањето е во фокус“  во соработка со ПАКОМАК.

Со многу магија, смеа и забава учениците  учеа како да ја практикуваат 3Р програмата (РЕЦИКЛИРАЊЕ, РЕУПОТРЕБУВАЊЕ И РЕДУЦИРАЊЕ)

Преку активно учество и анимирање на учениците, по пат на примери во триковите и со важни пораки за зачувување на животната средина еко-магионичарот Кристиан Шопов направи магично шоу кое никого не остави рамнодушен.

Активности по повод 22 Април – Ден на планетата

Нашето училиште се вклучи светската акција насловена како ” Global Action Days ” Наш избор е да ја подржиме Цел 3. Да се обезбеди здрав живот и да се промовира благосостојба за сите од сите возрасти

Опис на активноста -Еколошка парада низ локалната средина за подигнување на свеста против аерозагадувањето во нашиот главен град,Скопје и поделба на едукативни флаери за намалување на аерозагадувањето на локалното население.

За жал Скопје е во врвот по загадување на воздухот и со оваа активност сакаме да предложиме едноставни совети преку кои секој од нас ќе може да даде личен допринос за намалување на загадувањето со мали измени во секојдевната рутина.