Од спроведена активност за изработка на уметничко дело од селектирана Тетра Пак амбалажа на тема ,,Зелен транспорт “- III одд.

Оваа учебна 2017/2018 година нашето училиште е вклучено во Проектот Еко пакет, кој  е наменет за развивање на свеста и значењето на одговорното однесување кај учениците, наставниците, вработените во училиштето и родителите, преку собирање и селектирање на употребената Тетра Пак амбалажа од млекото, јогуртот и соковите.

За таа цел во месец март активот на   III  одделение формира тим од ученици , наставници  и родители кои на 02.04.2018 организираа работилница за изработка на уметничко дело од селектирана Тетра Пак амбалажа на тема „Зелен транспорт“.

На работилницата од 35 тетрапак амбалажи  од  сокови од еден литар,                                 20  капачиња и  1 метар коноп беше изработен кајак.

Со изработениот кајак активот на трето одделение ќе учествува на училишниот избор за три  најдобри уметнички дела.

Избраните дела  ќе учествуваат на националниот конкурс „Еко пакет Македонија“ .

Убедени сме дека со селектирање на употребената Тетра Пак амбалажа ја намалуваме количината на отпадот во депониите, го намалуваме загадувањето на животната средина и ги зачувуваме природните ресурси.

Со оглед на тоа што  изработката на  уметничкото дело помина во позитивна атмосфера , смеа, другарство ,соработка, надополнување на креативноста , со нетрпение го очекуваме училишниот избор и се надеваме на успех.

Актив на трето одделение