Еко пакет – Работилница „Зелен превоз“ – IV одд.

Во месец март активот на четврто одделение ја реализира планираната активност „Еко пакет „ на Македонија.

Имено  најнапред се формира тимот  и се договори датум за работилницата. Истата се реализира на 22.03.2018 год. Целта беше да се изработи уметничко дело од употребената и селектирана Тетрапак амбалажа.

Работилницата се реализира со голем ентузијазам од страна на учениците и родителите. Во работата покажаа доста креативност и умешност и создадоа две уметнички дела под мотото Зелен превоз.

Работилницата помина во ведар дух и позитивно расположение.

Одговорен наставник:  Јованка Грујовска

Резултати од Регионален натпревар по хемија во 2017/2018 год.

На 24-03-2018 г. во Институтот по хемија се одржа Регионалниот натпревар по хемија. На  овој натпревар учествуваа ученици од осмо и деветто одделение  и ги постигнаа следните резултати:

VIII одд.

Петар Здравевски VIII-4 – III награда

Катерина Илиевска VIII-1  –Пофалница

IX одд

Сања Филиповска IX-3 – III награда

Матеј Трајчевски IX-1 – III награда

Пласман на Државниот натпревар по хемија кој ќе се одржи на 06.Мај освоија Сања Филиповска и Петар Здравевски

Ментор на учениците Елена Томевска