НАСТАВА ВО ПРИРОДА V одд.

Во период од 09.04.2017  до  13.04.2017 учениците од петтите одделенија од нашето ООУ ” Дане Крапчев – Скопје ,  беа на петдневна настава во природа во Западна Македонија.

Воспитно образовите цели на наставата во природа беа :

– Изучување и истражување на објекти и појави во природата како и односите во општествениот живот ,                                                           учениците непосредно (нагледно) да се запознаат со културните споменици и знаменитости,                                                                             – учениците непосредно (нагледно) да се запознаат со релјефот,                                                                                                                                                    учениците непосредно (нагледно) да се запознаат со видовите населби , археолошки ископини ,                                                – учениците непосредно (нагледно) да се запознаат со нашето подалечно и поблиско минато,                                                                                  учениците да се запознаат со животинскиот и растителниот свет во и околу Охридското Езеро ,                                                                        – запознавање со културата и начинот на живеење на луѓето во одделни краеви ,                                                                                                                  развивање на другарство и социјализација на учениците.

Кон патот за Охрид , попатно ги посетивме :

1 ДЕН– 09.04.2017

• Манастирот Св. Јован Бигорски ,
  • Вештачкото езеро Глобочица
  • Хидроцентралата Шпиље,
  • Посета на Вевчани.
  • Посета на Вевчански извори,
  • куќата на Михајло Пупин,
  • црквата Св. Никола

Во попладневните часови се сместивме во хотелот Конгресен центар во Охрид.

2 ДЕН  – 10.04.2017

Следуваа низа  посети на културни знаменитости во градот Охрид:

• Посета на Охрид и прошетка низ Охридската чаршија,
  • Горна порта,
  • Антички театар,
  • Плаошник ,
  • Самоилова тврдина,
  • црква Св. Јован Богослов – Канео,
  • црква Св. Софија,
  • куќата на Робевци
  • Билјанини извори

Активности во попладневните часови, во хотелот: цртање на манастир и негова околина, литературно творење, истражување на животински и растителен свет покрај вода и пишување извештај од истото. А во вечерните часови имавме забава со аниматор.

3 ДЕН – 11.04.2017

По појадокот се упативме кон Струга. Во Струга  ги посетивме следните локации:

• Посета на градот Струга,
  • Посета на Природонаучен музеј Др. Никола Незлобински,
  • куќата на браќата Миладиновци,
  • чаршијата и течението на реката Црн Дрим.

Активности во попладневните часови, покрај брегот на езерото: работа во групи – пишување извештај од посетата на градот Струга , литературно творење , цртање на езерото , разгледување на релјефот во околината.

4 ДЕН  – 12.04.2017

По појадокот се упативме кон Заливот на коските ( музејот на вода) , а потоа кон Св. Наум.

• Посета на Заливот на коските,
  • манастирот Св. Наум Охридски,
  • црквата Св. Петка,
  • изворот на реката Црн Дрим ,
  • Мостот на желбите ,
  • Кратка посета на с. Трпејца.

Учениците имаа и незаборавно доживување со возење со кајче со цел да ги видат изворите на Црн Дрим кај Св. Наум.

5 ДЕН  – 13.04.2017

Последниот ден од незаборавната настава во природа  се упативме кон :

• Античкиот град Хераклеа ,
  • Посета на градот Битола ,
  • Широк сокак.

Сите среќни , задоволни со голем број на впечатоци и доживувања пристигнавме во Скопје во попладневните часови.